Nowoczesna identyfikacja chorób grzybowych roślin

Nowoczesna identyfikacja chorób grzybowych roślin

Wczesne i precyzyjne określenie szczepu patogenu chorobotwórczego, jest kluczowe dla odpowiedniego doboru środka grzybobójczego, który skutecznie go wyeliminuje. Im wcześniej rozpoznamy chorobę, tym łatwiej będzie ją zwalczyć, unikając tym samym strat w plonach.

Tradycyjne metody identyfikacji chorób grzybowych roślin polegają głównie na wizualnej ocenie objawów chorobowych. Wiele patogenów, o różnej szkodliwości, powoduje jednak podobne objawy, co utrudnia ich prawidłową identyfikację. Dodatkowo, sytuację komplikuje fakt, iż choroba może być spowodowana przez więcej niż jeden patogen lub szczepy należące do tego samego gatunku, ale o różnych zdolnościach infekcyjnych (np. zdolność do akumulacji toksyn). W tym wypadku często obserwujemy niespecyficzne, trudne do rozróżnienia objawy chorobowe.

Istotnym ograniczeniem diagnostyki „tradycyjnej” jest również czas. W chwili, gdy objawy choroby grzybowej stają się charakterystyczne dla patogenu i możliwe do rozpoznania, infekcja jest już zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Na tym etapie zabiegi fungicydowe są mniej skuteczne, a ich zadaniem jest zmniejszenie strat w plonach. Skutecznym działaniem ograniczającym rozwój chorób grzybowych zbóż są profilaktyczne zabiegi fungicydowe. W zabiegach tego rodzaju stosowane są preparaty grzybobójcze o szerokim spektrum działania. Niemniej jednak wiadomo, że żaden ze środków nie zwalcza wszystkich patogenów grzybowych, a ich skuteczność w odniesieniu do różnych chorób jest zróżnicowana. Precyzyjne dobranie środka grzybobójczego, zwalczającego konkretne patogeny, pozwala osiągnąć najwyższą skuteczność w eliminowaniu chorób grzybowych, oraz znacznie obniżyć koszty samego zabiegu.

Najlepszym rozwiązaniem umożliwiającym pokonanie ograniczeń diagnostyki „tradycyjnej” jest zastosowanie nowoczesnych metod molekularnych, wykorzystywanych do identyfikacji chorób grzybowych w uprawach roślin. Metody te są szybkie, wybitnie specyficzne i wykrywają nawet niewielkie ilości patogenu na bardzo wczesnych etapach infekcji, nawet w sytuacji, gdy objawy chorobowe nie są jeszcze widoczne. Wykorzystanie takich badań w codziennej praktyce rolniczej znacząco ułatwia podejmowanie decyzji o zastosowaniu konkretnych fungicydów i pozwala na ocenę ich skuteczności w zwalczaniu patogenów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnego rolnictwa proponujemy Państwu specjalnie opracowane panele badań do wczesnej diagnostyki chorób grzybowych roślin. Badania wykonywane są superczułymi metodami molekularnymi, opartymi o technologię PCR. Panele oferują badania identyfikujące najistotniejsze patogeny, posegregowane w zależności od gatunku rośliny oraz organu. Nam pozostaje szybki i prosty wybór. Oferujemy Państwu także możliwość stworzenia własnego panelu, lub identyfikację pojedynczych patogenów, co pozwala na dostosowanie badania do indywidualnych potrzeb.

Zlecenie badania jest bardzo proste. Nie wymaga posiadania żadnych specjalnych urządzeń ani fachowej wiedzy.

Pobierz katalog: [pdf]

Zapraszamy do składania zamówień:

zakupy-online
Powrót

GRANUKAL 85

GRANUKAL 85 Więcej

Niemiecka kreda granulowana. W SUPER CENIE!!!

Materiał siewny

Materiał siewny Więcej

Sprawdzone nasiona w BAZI

Cegła elewacyjna Lode

Cegła elewacyjna Lode Więcej

Zachęcamy do zakupu cegły klinkierowej typ JANKA.

Kwas Humusowy – CZARNE ZŁOTO

Kwas Humusowy – CZARNE ZŁOTO Więcej

Tak, to bardzo trafne określenie kwasów humusowych.

Copyright (C) bazi.pl Polityka prywatności realizacja: agraf.net.pl