Nicienie w glebie i podłożach uprawowych

Nicienie w glebie i podłożach uprawowych

Ogranicz szkody powodowane przez nicienie w Twoim gospodarstwie!

Co to są nicienie?

Nicienie (Nematoda) to typ zwierząt bezkręgowych, dawniej klasyfikowanych jako robaki obłe (obleńce), zamieszkujące niemal wszystkie środowiska. Liczne gatunki nicieni prowadzą pasożytniczy tryb życia w roślinach, ograniczając jakość i plon upraw.

Jaka jest szkodliwość nicieni – pasożytów roślin?

  1. Mechaniczne uszkadzanie ciągłości tkanek roślin i ułatwianie wnikania do nich innych patogenów glebowych (grzybów, bakterii i wirusów).
  2. Pobieranie soków z tkanek roślinnych, tzw. „głodzenie roślin”.
  3. Wydzielanie substancji szkodliwych dla roślin – powodujących hamowanie podziału komórek albo stymulujących ich nienormalny podział i rozwój (powstawanie komórek olbrzymich), rozpuszczanie błon komórkowych i zmiany nekrotyczne w komórkach otaczających miejsce żerowania nicieni.
    Obniżenie plonów związanych z żerowaniem nicieni w tkankach roślinnych waha się zwykle w granicach 6-25%, a w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do 90%.

Jak rozpoznać obecność nicieni pasożytniczych roślin?

Obecność nicieni zagrażających uprawom jest trudno wykryć „nieuzbrojonym okiem” ze względu na ich mały rozmiar oraz ukryty tryb życia wewnątrz roślin i w glebie. Często zdarza się, iż uszkodzenia powstałe na skutek ich żerowania, przypisuje się innym chorobom i szkodnikom roślin lub warunkom pogodowym.

Do najczęściej spotykanych objawów żerowania nicieni zalicza się: zniekształcenia pokroju korzeni, liści i pąków, deformacje tkanek (skręcenia, nabrzmienia, guzowate wyrośla, galasy) oraz nekrozy (od żółto-brązowej mozaiki po zbrązowienie całego liścia).

Po co badamy?

Wolnożyjące nicienie glebowe mogą aktywnie przemieszczać się na niewielkie odległości (zwykle do 0,5 m). Zasiedlanie nowych upraw odbywa się na skutek ich przenoszenia, najczęściej z materiałem roślinnym (sadzonkami, bulwami, nasionami), którego wysadzenie (wysianie) w nowych miejscach powoduje kolejne infekcje. Nicienie mogą być przenoszone także wraz z glebą (np. znajdującą się na obuwiu, kołach maszyn rolniczych), silnym wiatrem, wodą spływająca po polu lub za pośrednictwem zwierząt.

Żywotność nicieni tworzących cysty, jest bardzo duża i osiąga nawet 20 lat.

Gatunków nicieni jest wiele, ale każdy z nich atakuje tylko określone gatunki roślin (tzw. rośliny żywicielskie). Nie ma więc jednego sposobu ochrony roślin przed wszystkimi nicieniami. Dokładna identyfikacja nicieni żerujących na określonym polu, pozwala wyeliminować z niego rośliny sprzyjające rozwojowi konkretnych gatunków nicieni, zahamować ich cykl życiowy i zmniejszyć liczebność. Pomaga także w podjęciu racjonalnej decyzji o uprawie znacznie droższych odmian roślin odpornych na określone gatunki/patotypy nicieni.

Niektóre z gatunków nicieni, należą do organizmów kwarantannowych, których występowanie jest zwalczane na terytorium Unii Europejskiej i regulowane odrębnymi przepisami prawnymi. Konsekwencją wykrycia nicieni kwarantannowych w laboratoriach urzędowych (ale nie naszym!!!), jest określone postępowanie administracyjne (np. nałożenie kwarantanny na porażone pole).

Nasze badania

BAZI oferuje Państwu badania diagnostyczne, zarówno materiału roślinnego (organy roślin, bulwy, cebule, nasiona), jak i gleby oraz podłoży glebowych, w zakresie oceny obecności, ilości oraz identyfikacji nicieni pasożytniczych (wolnożyjących i/lub tworzących cysty).

Co należy zrobić?

Wybierz panel badań, który cię interesuje (jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami, pomożemy ci wybrać odpowiedni typ badania). Zamów badania drogą elektroniczną na naszej stronie www.bazi.pl lub w naszym e-sklepie www.centrumrolne.pl. Kurierem prześlemy Ci paczkę, w której znajdziesz: formularz zamówienia badania, woreczki strunowe (jedna torebka na jedną próbkę), powrotny list przewozowy. My przeprowadzimy analizy, a po około 3-4 dniach uzyskasz poufne, przeznaczone jedynie do własnego wglądu, wyniki.
Zlecenie badania jest bardzo proste. Nie wymaga posiadania żadnych specjalnych urządzeń ani fachowej wiedzy.

Pobierz katalog: [pdf]

Zapraszamy do składania zamówień:

zakupy-online
Powrót

GRANUKAL 85

GRANUKAL 85 Więcej

Niemiecka kreda granulowana. W SUPER CENIE!!!

Materiał siewny

Materiał siewny Więcej

Sprawdzone nasiona w BAZI

Cegła elewacyjna Lode

Cegła elewacyjna Lode Więcej

Zachęcamy do zakupu cegły klinkierowej typ JANKA.

Kwas Humusowy – CZARNE ZŁOTO

Kwas Humusowy – CZARNE ZŁOTO Więcej

Tak, to bardzo trafne określenie kwasów humusowych.

Copyright (C) bazi.pl Polityka prywatności realizacja: agraf.net.pl