NAWÓZ WAPNIOWO-MAGNEZOWY

NAWÓZ WAPNIOWO-MAGNEZOWY

Pozwolenie MRiRW nr 206/08

Granulowany nawóz 27CaO – 16 MgO

   • Poprawia zaopatrzenie roślin w składniki drugooplanowe – wapń, magnez i siarkę
   • Stymuluje plonotwórcze działanie azotu
   • Zmniejsza podatność roślin na czynniki patogeniczne
   • Poprawia właściwości fizykochemiczne gleby

Przeznaczenie

Nawóz wapniowo-magnezowy przeznaczony jest do stosowania w każdych warunkach glebowych, niezależnie od rodzaju uprawy. Zalecany jest przede wszystkim na gleby o nieskiej zasobności w magnez. Jego podstawowe znaczenie polega na poprawie zaopatrzenia roślin uprawnych w składniki drugoplanowe, takie jak: wapń, magnez i siarka. Funkcje tych składników, zwłaszcza magnezu i siarki to stymulacja plonotwórczego działania azotu. Rośliny dobrze odżywione siarką i wapniem są mniej podatne na atak patogenów.

W Polsce dominują gleby lekkie, często zakwaszone, w których występują niedobory magnezu, a w skrajnych przypadkach także wapnia. Stąd bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie Nawozu wapniowo-magnezowego o umiarkowanej szybkości działania. Składniki zawarte w nawozie będą uwalniane stopniowo w czasie sezonu wegetacyjnego, bez ryzyka szybkiego wymycia ich poza zasięg systemu korzeniowego. Poza funkcją żywieniową, nawóz ten przyczyni się do poprawy właściwości fizykochemicznych gleby.

Obezność wapnia i magnezu w nawozie jest szczególnie ważna z punktu widzenia nawożenia roślin, które z plonem biologicznym pobierają duże ilości obu tych składników . Do roślin bardzo wymagających zaliczyć należy rzepak ozimy i buraka cukrowego. W przypadku upraw o mniejszych wymaganiach (zboża), wskazane jest stosowanie nawozu jako działanie profilaktyczne, przygotowujące stanowisko pod roślinę następczą (liściastą). Formulacja chemiczna nawozu pozwala na stosowanie go w systemie nawożenia w ,,zmianowaniu” czyli w taki sposób, aby przygotować dobre stanowisko dla roślin najbardziej wymagających.

Właściwości

Nawóz wapniowo-magnezowy zawiera następujące składniki pokarmowe (procent m/m): 27% tlenku wapnia (CaO) całkowitego, 3,5% tlenku wapnia (CaO) rozpuszczalnego w wodzie; 16% tlenku magnezu (MgO) całkowitego, 2,5% tlenku magnezu (MgO) rozpuszczalnego w wodzie oraz 10% trójtlenku siarki (SO3) całkowitego.

Stosowanie i dawkowanie

Nawóż wapniowo-magnezowy należy stosowaćprzedsiewnie, a po wysiewie dobrze wymieszać go z glebą. W zależności od zasobności gleb w magnez przyswajalny, dawki nawozu wynoszą od 150 do 350 kg/ha. W stanowiskach słabszych zalecane jest wprowadzanie nawozu co roku (można w mieszankach z innymi nawozami), w dawkach 150-250 kg/ha. Natomiast na glebach średnich i ciężkich umiarkowanie zasobnych w magnez, dobre efekty uzyskaćmożna stosując nawóz z myślą o roślinach szczególnie wymagających, w jednorazowej dawce wynoszącej 200-350 kg/ha, zależnie od zasobności gleby w magnez. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

Posiadamy System Zarządzania zgodny z normami PN-EN ISO 9001, 14001 i 180001

 

 

Powrót

GRANUKAL 85

GRANUKAL 85 Więcej

Niemiecka kreda granulowana. W SUPER CENIE!!!

Materiał siewny

Materiał siewny Więcej

Sprawdzone nasiona w BAZI

Cegła elewacyjna Lode

Cegła elewacyjna Lode Więcej

Zachęcamy do zakupu cegły klinkierowej typ JANKA.

Kwas Humusowy – CZARNE ZŁOTO

Kwas Humusowy – CZARNE ZŁOTO Więcej

Tak, to bardzo trafne określenie kwasów humusowych.

Copyright (C) bazi.pl Polityka prywatności realizacja: agraf.net.pl